5 Temmuz 2010 Pazartesi

Staj(okurken Mika-Relax, Take it Easy dinleyin)

http://fizy.com/#s/1042ue

Bir önceki gün başlayıp da ertesi gün bitirdiğim bir başka yazım olacak bu dünkü “Hangover” başlıklı yazımdan sonra. Bugün 6 Temmuz Salı, ve saat de 09.59.. Sebebi ise, dün artık gerçek anlamda birşeyler yapmaya başlamamdı.. Köşemde Family Guy izlerken(hatta stew-roids bölümü), insan kaynakları müdürü(veya müdiresi, her neyse işte) Bilgehan hanım’ın beni danışmanlardan biri olan Süleyman’ın bir nevi asistanı olarak ataması, bir anda heyecanlandırdı beni.. Zira korkmaya başlamıştım artık “acaba bütün 2 ay böyle mi geçecek?” diye.. Ama bu yeni durum oldukça sevindirdi beni, çünkü bir işe yaramak istiyordum gerçekten. Sabah 9da işyerinde olup, sonra akşam 6ya kadar hiçbirşey yapmadan, affedersiniz “mal” gibi oturmak bana koyuyordu açıkçası. Öte yandan, stajımın kabul görmeme durumu da alabileceğim bir risk değildi. Her ne kadar staj danışmanımla(supervisor oluyor kendisi ingilizcede) yaptığım konuşmada o bana Yapı Kredi’dense burayı tavsiye etmiş ve staj kabulüyle ilgili bir endişe duymamam gerektiğini söylemiş olsa da, sonuçta tanıdığım insanlar vardı stajı kabul edilmemiş veya stajını yalvar yakar anca kabul ettirmiş olan. Bu açıdan emin olamıyordum ben de.. Sonuçta staj defterine okuduğum kitapları, izlediğim filmleri-dizileri yazacak değildim haliyle..

Neyse ki ama korktuğum başıma gelmedi benim, ve dün(veya yazının başında atan tarih), birşeyler yapmaya başladım.. Yalnız, şu bana garip ve daha da çok üzücü geldi.. Benim dün yaptığım kodlamaların hiçbiri okulda bana öğretilen bir dille değildi, okulda sadece bana işin temeli gösterilmişti(ki o da CS201 adlı, bilgisayar mühendisliğinin en temel dersinde).. Bu şu demek anlamına da gelebilirdi belki(Can yorum yapacak, kesin:)); aslında okulda ileride yapacağın şeyi çok da öğrenmiyorsun, zira çalışmak için bir yere gittiğinde, orada belki 2 haftada öğreneceğin şey, okulda 4 senede öğrenmediğin birşey olabiliyor; tıpkı benim bu ara yaşıyor olduğum gibi.. Staj da bu yüzden zorunlu olsa gerek..

Gerçi bugün henüz göremedim Süleyman’ı, ama herhalde şu aralar gelir, biz de başlarız çalışmaya.. Keyif aldım çünkü dün. Valla bak:)

Haydi görüşürüz..

Utku


Ahanda not: Koloni incelemesi de haliyle gecikiyor dostlar, yapacak birşey yok..:)

1 yorum:

  1. vallaha zamanında ben okulda, mühendislik eğitiminin en temeli olarak eşşek gibi çalışmayı öğretiyorlar diyordum. onu öğrendin miydi sırtın yere gelmez. kendini miz gibi özel sektörün pamık kollarına bırakırsın. o yüzden normal okulda öğrendiklerini görememen.

    aslında sabancı ile ilgili bugün sana telefonda dediğim şey de var, ama bu yazıyı okuyunca ilk aklıma gelen aha burada yazdığım oldu

    YanıtlaSil